Saradnja Srbije i Velike Britanije u IT sektoru

Bez autora
Jun 23 2013

Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija Rasim Ljajić i ambasador Velike Britanije u Srbiji Majkl Devenport potpisali su u petak Memorandum o razumevanju u oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija u obrazovanju i razvoju ekonomskih i trgovinskih veza između dve države. Taj dokument sadrži nekoliko stavki koje se odnose na unapređenje IT sektora u oblasti obrazovanja, kao i na podršku nastavnicima u osnovnim i srednjim školama i podizanje svesti o značaju IT u obrazovanju. Za Srbiju posebno su značajni primeri dobre prakse i iskustva Velike Britanije u toj oblasti. Nakon potpisivanja Memoranduma očekuju se studijske posete i razmena stručnjaka dveju zemalja. Ovaj dokument dobar je preduslov za britanska ulaganja u IT industriju u Srbiji, kao jednu od najdinamičnijih grana koja ima veliki potencijal za razvoj.

Saradnja Srbije i Velike Britanije u IT sektoruPotpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija Rasim Ljajić i ambasador Velike Britanije u Srbiji Majkl Devenport potpisali su u petak Memorandum o razumevanju u oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija u obrazovanju i razvoju ekonomskih i trgovinskih veza između dve države.

Ljajić je nakon potpisivanja Memoranduma istakao da taj dokument sadrži nekoliko stavki koje se odnose na unapređenje IT sektora u oblasti obrazovanja, kao i na podršku nastavnicima u osnovnim i srednjim školama i podizanje svesti o značaju IT u obrazovanju.

On je naglasio da su za Srbiju posebno značajni primeri dobre prakse i iskustva Velike Britanije u toj oblasti, i dodao da se nakon potpisivanja Memoranduma očekuju studijske posete i razmena stručnjaka dveju zemalja.

Potpredsednik Vlade je istakao da je ovaj dokument dobar preduslov za britanska ulaganja u IT industriju u Srbiji, kao jednu od najdinamičnijih grana koja ima veliki potencijal za razvoj.

Srbija već ima potpisan sličan memorandum sa SAD i Azerbejdžanom, a priprema se potpisivanje takvog dokumenta i sa Kinom, Estonijom i Bosnom i Hercegovinom, naglasio je Ljajić.

Prema njegovim rečima, Srbija godišnje izveze približno 200 miliona evra softvera, pri čemu vrednost celokupnog srpskog IT tržišta iznosi oko 470 miliona evra. U tu privrednu oblast Srbija ulaže približno 60 evra po stanovniku, što je u nivou sa Bugarskom i Rumunijom, a značajno više nego u Crnoj Gori, Makedoniji i BIH. To je mnogo manje od Hrvatske, koja ulaže oko 200 evra, kao i daleko manje od proseka u Evropskoj uniji, koji iznosi približno 800 evra po stanovniku.

Devenport je izrazio očekivanje da će intenziviranje saradnje dveju zemalja u toj oblasti doprineti većem ulaganju u IT sektor u obrazovanju, što će unaprediti kvalitet obrazovanja i pomoći mladima da razviju znanja i veštine neophodne za 21. vek.

On je napomenuo da je Britanski savet u Srbiji, u saradnji sa Ministarstvom spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija Vlade Srbije, već pokrenuo nekoliko inicijativa za usavršavanje nastavnika i informisanje šire javnosti u Srbiji o značaju informaciono-komunikacionih tehnologija, što će pomoći mladima da lakše pronađu zaposlenje.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik